Горења Требуша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горења Требуша
Gorenja Trebuša
Поглед на Горења Требуша
Горења Требуша is located in Slovenia
Горења Требуша
Горења Требуша
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′47.4″N 13°50′19.8″E / 46.029833° СГШ; 13.838833° ИГД / 46.029833; 13.838833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна23,76 км2 (9,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000460600000460,6 м
Население (2020)
 • Вкупно107
 • Густина4,5/км2 (12/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5283

Горења Требуша (словенечки: Gorenja Trebuša) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.