Модреј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Модреј
Modrej
Skyline of Модреј
Модреј is located in Slovenia
Модреј
Модреј
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′32.4″N 13°44′59.6″E / 46.159000° СГШ; 13.749889° ИГД / 46.159000; 13.749889
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна1,6 км2 (0,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000172599999172,6 м
Население (2020)
 • Вкупно283
 • Густина180/км2 (460/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5216

Модреј (словенечки: Modrej) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.