Прејди на содржината

Кнешке Равне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кнешке Равне
Kneške Ravne
Кнешке Равне is located in Slovenia
Кнешке Равне
Кнешке Равне
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′54.5″N 13°49′26.5″E / 46.215139° СГШ; 13.824028° ИГД / 46.215139; 13.824028
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна12,64 км2 (4,88 ми2)
Надм. вис.&10000000000000744399999744,4 м
Население (2020)
 • Вкупно5
 • Густина0,40/км2 (1,0/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5216

Кнешке Равне (словенечки: Kneške Ravne) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.