Прејди на содржината

Слап на Идријица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слап на Идријица
Slap ob Idrijci
Поглед на Слап на Идријица
Слап на Идријица is located in Slovenia
Слап на Идријица
Слап на Идријица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′12.6″N 13°48′16.5″E / 46.120167° СГШ; 13.804583° ИГД / 46.120167; 13.804583
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна5,04 км2 (1,95 ми2)
Надм. вис.&10000000000000180000000180 м
Население (2020)
 • Вкупно229
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5283

Слап на Идријица (словенечки: Slap ob Idrijci) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.