Прејди на содржината

Чадрг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чадрг
Čadrg
Поглед на Чадрг
Чадрг is located in Slovenia
Чадрг
Чадрг
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′20.5″N 13°44′2.6″E / 46.222361° СГШ; 13.734056° ИГД / 46.222361; 13.734056
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна17,56 км2 (6,78 ми2)
Надм. вис.&10000000000000682500000682,5 м
Население (2020)
 • Вкупно50
 • Густина2,8/км2 (7,4/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5220

Чадрг (словенечки: Čadrg) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.