Прејди на содржината

Габрје (Толмин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габрје
Gabrje
Габрје is located in Slovenia
Габрје
Габрје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′4.2″N 13°41′55.6″E / 46.201167° СГШ; 13.698778° ИГД / 46.201167; 13.698778
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна3,05 км2 (1,18 ми2)
Надм. вис.&10000000000000201900000201,9 м
Население (2020)
 • Вкупно102
 • Густина33/км2 (87/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5220

Габрје (словенечки: Gabrje) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.