Прејди на содржината

Грант (Толмин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грант
Grant
Поглед на Грант
Грант is located in Slovenia
Грант
Грант
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′26.6″N 13°52′41.2″E / 46.207389° СГШ; 13.878111° ИГД / 46.207389; 13.878111
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна6,67 км2 (2,58 ми2)
Надм. вис.&10000000000000735899999735,9 м
Население (2020)
 • Вкупно14
 • Густина2,1/км2 (5,4/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5242

Грант (словенечки: Grant) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.