Прејди на содржината

Задлаз-Жабче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Задлаз-Жабче
Zadlaz-Žabče
Задлаз-Жабче is located in Slovenia
Задлаз-Жабче
Задлаз-Жабче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′17.3″N 13°45′34.5″E / 46.204806° СГШ; 13.759583° ИГД / 46.204806; 13.759583
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна5,09 км2 (1,97 ми2)
Надм. вис.&10000000000000450699999450,7 м
Население (2020)
 • Вкупно38
 • Густина7,5/км2 (19/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5220

Задлаз-Жабче (словенечки: Zadlaz-Žabče) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.