Прејди на содржината

Идрија кај Бача

Од Википедија — слободната енциклопедија
Идрија кај Бача
Idrija pri Bači
Поглед на Идрија кај Бача
Идрија кај Бача is located in Slovenia
Идрија кај Бача
Идрија кај Бача
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′19.4″N 13°46′45.6″E / 46.138722° СГШ; 13.779333° ИГД / 46.138722; 13.779333
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна5,03 км2 (1,94 ми2)
Надм. вис.&10000000000000174800000174,8 м
Население (2020)
 • Вкупно290
 • Густина58/км2 (150/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5216

Идрија кај Бача (словенечки: Idrija pri Bači) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.