Прејди на содржината

Селце (Толмин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селце
Selce
Селце is located in Slovenia
Селце
Селце
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′7.3″N 13°38′59.6″E / 46.218694° СГШ; 13.649889° ИГД / 46.218694; 13.649889
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна2,02 км2 (0,78 ми2)
Надм. вис.&10000000000000385699999385,7 м
Население (2020)
 • Вкупно9
 • Густина4,5/км2 (12/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5222

Селце (словенечки: Selce) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.