Прејди на содржината

Рут (Толмин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рут
Rut
Поглед на Рут
Рут is located in Slovenia
Рут
Рут
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′19.6″N 13°53′27.1″E / 46.205444° СГШ; 13.890861° ИГД / 46.205444; 13.890861
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна10,17 км2 (3,93 ми2)
Надм. вис.&10000000000000670299999670,3 м
Население (2020)
 • Вкупно40
 • Густина3,9/км2 (10/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5242

Рут (словенечки: Rut) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.