Прејди на содржината

Толминске Равне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Толминске Равне
Tolminske Ravne
Поглед на Толминске Равне
Толминске Равне is located in Slovenia
Толминске Равне
Толминске Равне
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′45″N 13°46′15″E / 46.22917° СГШ; 13.77083° ИГД / 46.22917; 13.77083
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна13,83 км2 (5,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000913000000913 м
Население (2020)
 • Вкупно6
 • Густина0,43/км2 (1,1/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5220

Толминске Равне (словенечки: Tolminske Ravne) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.