Прејди на содржината

Дробочник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дробочник
Drobočnik
Дробочник is located in Slovenia
Дробочник
Дробочник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′23.3″N 13°44′17.3″E / 46.139806° СГШ; 13.738139° ИГД / 46.139806; 13.738139
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна1,34 км2 (0,52 ми2)
Надм. вис.&10000000000000362300000362,3 м
Население (2020)
 • Вкупно29
 • Густина22/км2 (56/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5216

Дробочник (словенечки: Drobočnik) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.