Прејди на содржината

Кал (Толмин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кал
Kal
Поглед на Кал
Кал is located in Slovenia
Кал
Кал
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′55.3″N 13°56′26.5″E / 46.215361° СГШ; 13.940694° ИГД / 46.215361; 13.940694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна3,31 км2 (1,28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000819500000819,5 м
Население (2020)
 • Вкупно4
 • Густина1,2/км2 (3,1/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5242

Кал (словенечки: Kal) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.