Прејди на содржината

Бача кај Подбрдо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бача кај Подбрдо
Bača pri Podbrdu
Поглед на Бача кај Подбрдо
Бача кај Подбрдо is located in Slovenia
Бача кај Подбрдо
Бача кај Подбрдо
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′23.2″N 13°58′11.4″E / 46.223111° СГШ; 13.969833° ИГД / 46.223111; 13.969833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна3,99 км2 (1,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000749600000749,6 м
Население (2020)
 • Вкупно19
 • Густина4,8/км2 (12/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5243

Бача кај Подбрдо (словенечки: Bača pri Podbrdu) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.