Прејди на содржината

Толмински Лом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Толмински Лом
Tolminski Lom
Толмински Лом is located in Slovenia
Толмински Лом
Толмински Лом
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′38.3″N 13°44′47.7″E / 46.127306° СГШ; 13.746583° ИГД / 46.127306; 13.746583
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна3,04 км2 (1,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000599600000599,6 м
Население (2020)
 • Вкупно83
 • Густина27/км2 (71/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5216

Толмински Лом (словенечки: Tolminski Lom) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.