Прејди на содржината

Толмин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Толмин
Tolmin
Поглед на Толмин
Грб на Толмин
Толмин is located in Slovenia
Толмин
Толмин
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′8.69″N 13°44′6.54″E / 46.1857472° СГШ; 13.7351500° ИГД / 46.1857472; 13.7351500
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна1,7 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000201300000201,3 м
Население (2020)
 • Вкупно3,336
 • Густина2,000/км2 (5,100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5220

Толмин (словенечки: Tolmin) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Населбата е центар на општината Толмин. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.