Прејди на содржината

Пољубињ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пољубињ
Poljubinj
Пољубињ is located in Slovenia
Пољубињ
Пољубињ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′3.8″N 13°45′6.3″E / 46.184389° СГШ; 13.751750° ИГД / 46.184389; 13.751750
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна7,83 км2 (3,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000263100000263,1 м
Население (2020)
 • Вкупно436
 • Густина56/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5220

Пољубињ (словенечки: Poljubinj) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.