Прејди на содржината

Клавже

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клавже
Klavže
Поглед на Клавже
Клавже is located in Slovenia
Клавже
Клавже
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′36.7″N 13°48′37.6″E / 46.160194° СГШ; 13.810444° ИГД / 46.160194; 13.810444
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна1,28 км2 (0,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000197900000197,9 м
Население (2020)
 • Вкупно68
 • Густина53/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5216

Клавже (словенечки: Klavže) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.