Петрово Брдо (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петрово Брдо
Petrovo Brdo
Поглед на Петрово Брдо
Петрово Брдо is located in Slovenia
Петрово Брдо
Петрово Брдо
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′51.7″N 13°59′55.6″E / 46.214361° СГШ; 13.998778° ИГД / 46.214361; 13.998778
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна5,91 км2 (2,28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000796600000796,6 м
Население (2020)
 • Вкупно113
 • Густина19/км2 (50/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5243

Петрово Брдо (словенечки: Petrovo Brdo) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.