Прејди на содржината

Задлаз-Чадрг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Задлаз-Чадрг
Zadlaz-Čadrg
Задлаз-Чадрг is located in Slovenia
Задлаз-Чадрг
Задлаз-Чадрг
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′21.3″N 13°45′9.7″E / 46.205917° СГШ; 13.752694° ИГД / 46.205917; 13.752694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна4,05 км2 (1,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000413199999413,2 м
Население (2020)
 • Вкупно22
 • Густина5,4/км2 (14/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5220

Задлаз-Чадрг (словенечки: Zadlaz-Čadrg) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.