Порезен (Толмин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Порезен
Porezen
Поглед на Порезен
Порезен is located in Slovenia
Порезен
Порезен
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′6.2″N 13°56′34.2″E / 46.185056° СГШ; 13.942833° ИГД / 46.185056; 13.942833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна7,3 км2 (2,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000870700000870,7 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина1,4/км2 (3,5/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5243

Порезен (словенечки: Porezen) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.