Чигињ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чигињ
Čiginj
Поглед на Чигињ
Чигињ is located in Slovenia
Чигињ
Чигињ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′47″N 13°42′35.2″E / 46.16306° СГШ; 13.709778° ИГД / 46.16306; 13.709778
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна5,64 км2 (2,18 ми2)
Надм. вис.&10000000000000231699999231,7 м
Население (2020)
 • Вкупно187
 • Густина33/км2 (86/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5220

Чигињ (словенечки: Čiginj) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.