Прејди на содржината

Лисец (Толмин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лисец
Lisec
Лисец is located in Slovenia
Лисец
Лисец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′37.6″N 13°50′18.1″E / 46.193778° СГШ; 13.838361° ИГД / 46.193778; 13.838361
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна2,52 км2 (0,97 ми2)
Надм. вис.&10000000000000573600000573,6 м
Население (2020)
 • Вкупно0
 • Густина0,0/км2 (0,0/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5216

Лисец (словенечки: Lisec) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.