Кнежва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кнежва
Kneža
Поглед на Кнежва
Кнежва is located in Slovenia
Кнежва
Кнежва
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′41.8″N 13°49′34.8″E / 46.161611° СГШ; 13.826333° ИГД / 46.161611; 13.826333
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна2,93 км2 (1,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000229900000229,9 м
Население (2020)
 • Вкупно188
 • Густина64/км2 (170/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5216

Кнежва (словенечки: Kneža) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.