Прејди на содржината

Тртник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тртник
Trtnik
Поглед на Тртник
Тртник is located in Slovenia
Тртник
Тртник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′36.3″N 13°57′43.3″E / 46.210083° СГШ; 13.962028° ИГД / 46.210083; 13.962028
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна1,51 км2 (0,58 ми2)
Надм. вис.&10000000000000655799999655,8 м
Население (2020)
 • Вкупно23
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5243

Тртник (словенечки: Trtnik) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.