Прејди на содржината

Лоје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лоје
Loje
Лоје is located in Slovenia
Лоје
Лоје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′57″N 13°50′6.3″E / 46.18250° СГШ; 13.835083° ИГД / 46.18250; 13.835083
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна2,53 км2 (0,98 ми2)
Надм. вис.&10000000000000460300000460,3 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина4,0/км2 (10/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5216

Лоје (словенечки: Loje) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.