Тасос: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 137 бајти ,  пред 1 година
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
}}
 
'''Тасос''' или '''Тасо'''<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-pravopis/Тасо „Тасо“] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20131217061800/http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-pravopis/Тасо |date=2013-12-17 }} - Правопис на македонскиот јазик на он.нет</ref> ({{lang-el|Θάσος}}) — [[остров]], [[Окрузи во Грција|округ]] и [[Општини во Грција|општина]] во [[Егејска Македонија]], близу до брегот на [[Западна Тракија]] и низината на реката [[Места]]. Најголемо населено место е [[Тасос (град)|Тасос]] (грч. ''(Λιμένας) Θάσου'', ''Лименас Тасу''). Денес е населен со грчко население, за разлика од претходниот мешан етнички состав. Сето [[Македонци|македонско]] население е прогонето во Балканските војни.<ref> Κωνσταντίνος Χιόνης, Η ΘΑΣΟΣ ΚΑΙ Η ΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΟΑΣΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΑΓΩΝΑ, стр. 10-11[http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:rEKer2A6KIIJ:www.library.teikav.edu.gr/thasiaka/thasiakafiles/t1/t1a12.pdf+&cd=3&hl=bg&ct=clnk&gl=bg]</ref>
 
== Општо ==
35.413

уредувања

Прегледник