Тувалу: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB
с (Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик (2) using AWB)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
Тувалците се полинезиски народ кои се населиле на островот пред околу 3000 години кога се преселувале од [[Тонга]] и [[Самоа]]. За време на пред-европската колонизација имало зачестено патување до околните острови. Осум од деветте тувалски острови биле населени.
 
За прв патпрвпат Тувалу било населено од европејци во [[1568]] со доаѓањето на [[Алваро де Мендања де Неира]] од [[Шпанија]].
 
Во [[1892]] година островите биле дел од [[Британската Империја]]. За време на [[Втората светска војна]] островите биле избрани за стратешка позиција на Сојузниците.

Прегледник