Географија на Тувалу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Тувалу.

Географијата на Тувалу ги опфаќа релефните облици во земјата, природните ресурси, животинскиот и растителен свет, водните површини и останати географски карактеристики.

Општи карактеристики[уреди | уреди извор]

Тувалу е држава во Тихиот Океан која е составена од три острови и шест атоли. Овие острови во минатото се нарекувале Елиски Острови. Тувалу е една од најмалите држави во светот со вкупна површина од 26 км2.

Од ноември до март во државата има силни врнежи и тропски температури. Земјата на островите е ниска и скоро секој остров е опколен од корален гребен. Највосока точка во земјата е 4.6 метри надморска височина на островот Ниулакита.

Местоположба

Тувалу се наоѓа во Океанија во Јужниот Тихи Океан. Во близина на Тувалу се Кирибатите. Географските координати на Тувалу се 8°00′S 178°00′E / 8.000° ЈГШ; 178.000° ИГД / -8.000; 178.000.

Површина

Тувалу има вкупна површина од 26 км2. Државата нема копнени граници, а вкупниот брег изнесува 24 километри. Земјата е многу ниска.

Морски територии
зона: 44 km
економска зона: 370 km
територијани води: 22 km
Клима

Климата во Тувалу е тропска со источни ветрови од март до ноември, а силни врнежни има од ноември до март.

Природни ресурси

Државата има големи залихи на риба.

Употреба на почвата


обработлива земја: 0%
постојани насеви: 0%
постијани пасишта: 0%
шуми: 0%
друго: 100% (1993 est.)

Еколошки проблеми

На Тувалу му прети опасност од целосно потопување на државата. Сите острови се ниски и се многу блиско до изедначување со нивото на Тихиот Океан.

Демографија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Демографија на Тувалу.

Населението на Тувалу се зголемило двојно после периодот од 1980. Народот во Тувалу е воглавно од полинезиско потекло, додека околу 4% се микронезици. 97% од Тувалците се припадници на Црквата на Тувалу, главна протестантска црква во земјата. Тувалскиот јазик се зборува од скоро сите на островите и е службен јазик. Покрај него и англискиот е службен јазик но не е користен за секојдневна употреба. Парламентот и државната управа се на тувалски.

Поврзано[уреди | уреди извор]