Разлика помеѓу преработките на „Абуџа“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 33 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 108 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3787 (translate me))
с
'''Абуџа''' е [[главен град]] на [[Нигерија]]. Има околу 2,5 милиони жители. Градот е сместен во [[Федерална престолнинска територија (НИгерија)|Федералната престолнинска територија]]. Абуџа постана главен град на Нигерија на [[12 декември]], [[1991]] година, на местото на дотогашниот главен град [[Лагос]]. Голем дел од дизајнот на зградите во градот е дело на [[Јапонија|јапонскиот]] архитект [[Кензо Танге]].
 
{{Нигерија-гео-никулец}}
 
{{Главни градови во Африка}}
 
[[Категорија:Абуџа| ]]
[[Категорија:Градови во Нигерија]]
[[Категорија:Нигерија]]
[[Категорија:Абуџа]]
[[Категорија:Главни градови во Африка]]

Прегледник