Разлика помеѓу преработките на „Рафаел Алберти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
* ''Noche de guerra en el Museo del Prado'' (''„Ноќ на војната во Музејот Прадо“'', [[1956]])
 
== Награди и признанија==
 
Во [[1925]] година, Алберти, за своето дело ''Морнар на копно'' ја добива Националната награда за литература, заедно со [[Херардо Диего]] и неговите ''Хумани стихови'' <ref name=Mateja/>. Во 1965 година, добитник е и на [[Лениновата награда за мир]]. [[1983]] година, тој се закитува и со шпанскиот еквивалент на [[Нобеловата награда]] - ''[[Награда Сервантес|Premio Cervantes]]'', највисокото признание што може да го добие еден писател на шпански јазик, со оглед на тоа што се доделува само еднаш, за целокупен опус, и е проследено со награда во паричен износ од 90,000

Прегледник