Андалузија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Андалузија
Грб Знаме
Грб Знаме
Алказар, арапска тврдина, Херез де ла Фронтера
Алказар, арапска тврдина, Херез де ла Фронтера
Држава  Шпанија
Главен град Севиља
Јазик во заедницата шпански
Официјални јазици шпански
Назив на жителите Андалужанци, Андалужанки
Број на жители
(INE 2006)
7.975.672
Површина 87.268 км²
Андалузија на мапа на Шпанија
Број на пратеници
Конгрес 61
Сенат 30
Претседател Хозе Антионио Грињан (PSOE)
Интернет страница


Андалузија е најјужна автономна покраина во Шпанија. Граничи со Гибралтар, Средоземно Море и Атлантски Океан, на југ, Екстремадура и Кастилја-Ла Манча на север, на исток со покраината Мурсија, а на запад со соседната земја на Шпанија, Португалија. Зафаќа површина од 87.268 км² и има 8,3 милиони жители. Главен град е Севилја.

Поврзано[уреди | уреди извор]