Податотека:Coat of Arms of the Russian Federation.svg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(SVG податотека, номинално 479 × 568 пиксели, големина: 180 КБ)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис

Опис
English: Coat of Arms of the Russian Federation
Deutsch: Wappen der Russischen Föderation
Esperanto: Blazono de Rusia Federacio.
Français : Armoiries de la Fédération de Russie.
עברית: סמל הפדרציה הרוסית
Italiano: Stemma della Federazione Russa.
Русский: Герб Российской Федерации. Многоцветный вариант на геральдическом щите.
Государственные флаг, герб и гимн Российской Федерации, их описание и порядок официального использования устанавливаются федеральным конституционным законом.

—Конституция Российской Федерации (1993). Статья 70, часть 1

Государственный герб Российской Федерации представляет собой четырехугольный, с закругленными нижними углами, заостренный в оконечности красный геральдический щит с золотым двуглавым орлом, поднявшим вверх распущенные крылья. Орел увенчан двумя малыми коронами и — над ними — одной большой короной, соединенными лентой. В правой лапе орла — скипетр, в левой — держава. На груди орла, в красном щите, — серебряный всадник в синем плаще на серебряном коне, поражающий серебряным копьем черного опрокинутого навзничь и попранного конем дракона.

—Федеральный Конституционный закон от 25 декабря 2000 года № 2-ФКЗ «О Государственном гербе Российской Федерации». Статья 1, часть 2

Українська: Герб Російської Федерації.
Датум
Извор official source (eps, cdr & ai) // Федеральный конституционный закон от 25.12.2000 г. № 2-ФКЗ «О Государственном гербе Российской Федерации»
Автор Е. Ухналёв // Федеральный конституционный закон от 25.12.2000 г. № 2-ФКЗ «О Государственном гербе Российской Федерации»
Други верзии

Также используются как официальный герб Российской Федерации:

SVG разработка
Inkscape-yes.svg
Оваа векторска слика е изработена со Inkscape.

Both variants were drawn in SVG by User:Zscout370.

 • First was initially loaded to En-Wiki on 22 November 2006 (description was here).
 • Second was loaded by author to Commons.

Лиценцирање

Insignia
Оваа слика е приказ на знаме, грб, печат или некое друго обележје. Употребата на ваквите симболи е ограничена во многу земји. Овие ограничувања постојат независно од статусот на авторските права.

For the Russian Federation

Esperanto: En Rusia Federacio
Public domain
Ова дело не подлежи на авторски права според Дел IV од Законикот Бр. 230-ФЗ на Руската Федерација од 18 декември, 2006.

Член 1259. Подлежност на авторски права

Став 5

Авторски права не важат за идеи, концепти, начела, методи, процеси, системи, средства, решенија на технички, организациони и други проблеми, откритија, факти, програмски јазици.

Став 6

Следните не подлежат на авторски права:
 • службени документи на државни и локални општински управни органи, каде се вбројуваат закони, други правни текстови, судски одлуки, други материјали од законодавен, административен и судски карактер, службени документи на меѓународни организации, како и нивните официјални преводи
 • државни симболи и знаци (знамиња, амблеми, ордени, банкноти и слично), како и симболи и знаци на општински органи;
 • уметнички дела (фолклор), кои немаат конкретен создавач;
 • новости за збиднувања и факти, кои имаат чисто информативен карактер (дневни вести, ТВ програми, возни редови, и сл).

Целосен текст на законот: на руски.
Coat of Arms of the Russian Federation.svg

Коментар – Според меѓурепублички и меѓународни договори, Руската Федерација е правен наследник на Руската Советска Федеративна Социјалистичка Република и Сојузот на Советски Социјалистички Републики; затоа, оваа ознака за лиценца важи и за формални документи од Руската СФСР и СССР (сојузно ниво[1]).

Предупредување – Оваа ознака за лиценца не се употребува за предложени официјални симболи и нацрти на формални документи, кои може да се заштитени со авторски права.


 1. „Сојузно ниво“ значи дека употребата на официјални симболи и формални документи во 14-те други советски републики подлежи на законите на нивните правни наследници (т.е. денешните држави). Погледајте ги соодветните ознаки за лиценци.

Elsewhere

Esperanto: En ceteraj landoj
w:mk:Криејтив комонс

наведи извор сподели под исти услови

Оваа податотека е под лиценцата Криејтив комонс Наведи извор-Сподели под исти услови 2.0 Нелокализирана.
Можете:
 • да споделите – да го умножувате, распространувате и емитувате делото
 • да преработувате – да преработувате
Под следните услови:
 • наведи извор – Ќе мора да дадете прикладен припис, да ставите врска до лиценцата и да укажете дали има направено промени. Ова може да биде направено на било кој разумен начин, но без да оддава впечаток дека лиценцодавецот стои зад Вас и Вашата употреба.
 • сподели под исти услови – Ако го измените или преобразите делото, или пак ако основате друго дело на него, добиеното дело можете да го распространувате само под иста или слична лиценца на оваа.

derivative works

Esperanto: Derivaĵoj

Изведени дела од оваа податотека:

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

(најнови | најстари) Погледајте (понови 10 | ) (10 | 20 | 50 | 100 | 250 | 500).
Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна11:44, 9 март 2019Минијатура на верзијата од 11:44, 9 март 2019479 × 568 (180 КБ)AndreyKvaOptimized.
22:50, 19 февруари 2019Минијатура на верзијата од 22:50, 19 февруари 2019479 × 568 (234 КБ)Fry1989Reverted to version as of 13:12, 18 February 2017 (UTC)
04:21, 19 февруари 2019Минијатура на верзијата од 04:21, 19 февруари 2019681 × 823 (358 КБ)Shamar54Reverted to version as of 08:03, 18 February 2017 (UTC)
14:12, 18 февруари 2017Минијатура на верзијата од 14:12, 18 февруари 2017479 × 568 (234 КБ)GamesDiscussionReverted to version as of 17:48, 13 July 2015 (UTC)
09:03, 18 февруари 2017Минијатура на верзијата од 09:03, 18 февруари 2017681 × 823 (358 КБ)BOMBAOFF. IMAGE!
18:48, 13 јули 2015Минијатура на верзијата од 18:48, 13 јули 2015479 × 568 (234 КБ)AlexTref871Reverted to version as of 20:33, 11 September 2012
14:08, 13 јули 2015Минијатура на верзијата од 14:08, 13 јули 2015681 × 823 (358 КБ)Somov2302It is an official image from Government's web site
21:33, 11 септември 2012Минијатура на верзијата од 21:33, 11 септември 2012479 × 568 (234 КБ)PalosirkkaScrubbed with http://codedread.com/scour/
02:44, 22 мај 2012Минијатура на верзијата од 02:44, 22 мај 2012479 × 568 (319 КБ)Fry1989made the red a bit lighter, also a couple of the points were not equal, I have corrected that
22:27, 21 мај 2012Минијатура на верзијата од 22:27, 21 мај 2012479 × 568 (278 КБ)Fry1989whoops, smaller size
(најнови | најстари) Погледајте (понови 10 | ) (10 | 20 | 50 | 100 | 250 | 500).

Податотекава се користи во повеќе од 100 страници. Следниов список ги прикажува само првите 100 страници што ја користат податотеката. Целосен список ќе најдете тука.

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија:

Погледајте ја останатата глобална употреба на податотекава.

Метаподатоци