Милано-Санремо 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Милано-Сан Ремо 2010)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милано-Санремо 2010
Светски ранкинг UCI 2010, трка 4 од 26
Детали за трката
Date 20 март
Растојание 298 км
Време 6h 57' 28" (42,830 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Оскар Фреир (ШПА) (Рабобанк)
Втор  Том Бонен (БЕЛ) (Квик Степ)
Трет  Алесандро Петаки (ИТА) (Лампре-Фарнезе Вини)
2009
2011

Милано-Санремо 2010 беше 101-во издание на Милано-Санремо, велосипедска трка, која се одржа на 20-ти март. На трката победи Оскар Фреир од Шпанија во групниот завршен крај.[1]

Тимови[уреди | уреди извор]

Настапуваа 25 тима на Милано-Санремо 2010. Секој тим стартуваше со 8 возачи, сочинувајќи ја стартната група од 200 возачи. Тие се:[2]

Резултати[уреди | уреди извор]

Велосипедист Тим Време
1  Оскар Фреир (ШПА) Рабобанк 6h 57' 28"
2  Том Бонен (БЕЛ) Квик Степ и.в.
3  Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-Фарнезе Вини и.в.
4  Сака Модоло (ИТА) Колнаго-ЦСФ Инокс и.в.
5  Даниеле Бенати (ИТА) Ликвигас-Доимо и.в.
6  Тор Хушовд (НОР) Сервело ТестТим и.в.
7  Франческо Гинани (ИТА) Андрони Џокатоли и.в.
8  Максим Иглински (КАЗ) Астана и.в.
9  Филип Жилбер (БЕЛ) Омега Парма-Лото и.в.
10  Лука Паолини (ИТА) Аква & Сапоне и.в.
Извор: CyclingNews[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Оскар Фреир победи на Милано-Санремо класикот по третпат“. ББС Спорт. 22 февруари 2010. http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/other_sports/cycling/8579543.stm. посет. 30 март 2010 г. 
  2. Милано-Санремо (18 март 2010). „Тимовите се пријавија за Милано-Санремо, Тирено-Адриатико“. Милано-Санремо. www.milansanremo.co.uk. http://www.milansanremo.co.uk/2010/2010-start-list.html. посет. 18 март 2010 г. 
  3. Фреир доби Оскар-победа на Милано-Санремо, cyclingnews.com, 20 март 2010. Retrieved 12 април 2010.