Лихтенберг (Средна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лихтенберг (Фрајберг))
Прејди на: содржини, барај
Лихтенберг
Грб на Лихтенберг
Лихтенберг (Средна Саксонија) се наоѓа во Германија
Лихтенберг (Средна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Лихтенберг
Локални единици 3
Градоначалник Штефи Шедлих
Основни податоци
Површина 33,17 км2
Надм. височина 311 м
Население 2.709 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09638
Повик. бр. 037323
Портал www.lichtenberg-erzgebirge.de
Местоположбата на Лихтенберг во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°50′06″ СГШ 13°25′20″ ИГД / 

Лихтенберг (германски: Lichtenberg) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]