Барбарос

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Барбарас)
Барбарос
Рушевини во Барбарос.jpg

Единствениот остаток од селото Барбарос

Барбарос is located in Македонија
Барбарос
Местоположба на Барбарос во Македонија
Барбарос на интерактивна карта

Координати 41°30′29″N 21°16′27″E / 41.50806° СГШ; 21.27417° ИГД / 41.50806; 21.27417Координати: 41°30′29″N 21°16′27″E / 41.50806° СГШ; 21.27417° ИГД / 41.50806; 21.27417
Регион Logo of Southwestern Region, North Macedonia.svg Југозападен
Општина Coat of arms of Makedonski Brod Municipality (2012).svg Македонски Брод
Област Порече
Население 0[1] жит.
(поп. 2021)[2]

Пошт. бр. 6535
Повик. бр. 045
Шифра на КО
Надм. вис. 905 м
Барбарос на општинската карта
Барбарос во Општина Македонски Брод.svg

Атарот на Барбарос во рамките на општината
Commons-logo.svg Барбарос на Ризницата


Барбарос (познато и како Барбарас) — поранешно село во Општина Македонски Брод, во областа Порече, во околината на градот Македонски Брод. Селото повеќе не постои, а од него се останати само остатоци.

Селото се наоѓало близу месноста Барбарос, кај истоимениот превој на патот Македонски Брод-Прилеп, при преминот од Порече кон Прилепското Поле.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век, Барбарос било село во Поречката нахија на Кичевската каза на Отоманското Царство.

Население[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. селото имало 6 домаќинства со 25 христијани (Македонци).[3]

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Барбарос имало 62 жители, сите Македонци.[4] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Барбарос имало 40 жители.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[6]
  • Кула — населба и кастел од средниот век;

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 2 септември 2017.
  2. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  3. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр. 74-75.
  4. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 247.
  5. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р. 148-149.
  6. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]