Спротива (Милутинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спротива
археолошко наоѓалиште
Спротива is located in Македонија
Спротива
Местоположба на Спротива во Македонија
Местоположба 42°11′49″N 22°9′7″E / 42.19694° N; 22.15194° E / 42.19694; 22.15194Координати: 42°11′49″N 22°9′7″E / 42.19694° N; 22.15194° E / 42.19694; 22.15194
Основни податоци
Место Милутинце
Општина Ранковце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Спротива археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Милутинце. Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика. На 1 км југоисточно од селото, на неколку терасесто поставени падини по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 196, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069