Прејди на содржината

Бреслики (Милутинце)

Координати: 42°11′49″N 22°9′7″E / 42.19694° СГШ; 22.15194° ИГД / 42.19694; 22.15194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бреслики


Местоположба 42°11′49″N 22°9′7″E / 42.19694° СГШ; 22.15194° ИГД / 42.19694; 22.15194
Основни податоци
Место Милутинце
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бреслики археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Милутинце. Претставува населба од доцната антика. Во непосредната близина на селското училиште, во нивата на К. Вучков, по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 196, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069