Дубле (Милутинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дубле
археолошко наоѓалиште
Дубле is located in Македонија
Дубле
Местоположба на Дубле во Македонија
Местоположба 42°11′49″N 22°9′7″E / 42.19694° N; 22.15194° E / 42.19694; 22.15194Координати: 42°11′49″N 22°9′7″E / 42.19694° N; 22.15194° E / 42.19694; 22.15194
Основни податоци
Место Милутинце
Општина Ранковце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Дубле археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Милутинце. Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика. На блага падина северно од селското училиште, по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 196, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069