Лебаруша (Милутинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лебаруша
археолошко наоѓалиште
Лебаруша is located in Македонија
Лебаруша
Местоположба на Лебаруша во Македонија
Местоположба 42°11′49″N 22°9′7″E / 42.19694° N; 22.15194° E / 42.19694; 22.15194Координати: 42°11′49″N 22°9′7″E / 42.19694° N; 22.15194° E / 42.19694; 22.15194
Основни податоци
Место Милутинце
Општина Ранковце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Лебаруша археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Милутинце. Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика. Јужно од селото, во повеќе ниви што се поставени терасесто се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 196, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069