Падина (Милутинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Падина
археолошко наоѓалиште
Падина is located in Македонија
Падина
Местоположба на Падина во Македонија
Местоположба 42°11′49″N 22°9′7″E / 42.19694° N; 22.15194° E / 42.19694; 22.15194Координати: 42°11′49″N 22°9′7″E / 42.19694° N; 22.15194° E / 42.19694; 22.15194
Основни податоци
Место Милутинце
Општина Ранковце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Падина археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Милутинце. Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика. На 900 м југозападно од селото, на блага падина со површина од 100 х 150 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 196, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069