Список на градови во Саксонија-Анхалт по население

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на сите градови и општини во германската покраина Саксонија-Анхалт со повеќе од 10.000 жители.[1]Во 2017 г. овој услов го задоволувале 55 градви. На овој список се наведени само поединечните општини во градските граници, а не општини или приградски населби во рамките на урбани агломерации.

Список[уреди | уреди извор]

Хале
Магдебург
Десау-Рослау
Витенберг
Вајсенфелс
Хаберштат
Битерфелд-Волфен
Штендал
Мерзебург

Во табелава се наведени 55 градови и општини во Саксонија-Анхалт со население од барем 10.000 жители во 2017 г. според проценките на Сојузната статистичка служба на Германија.[2] Главниот град на покраината е претставен со задебелени букви.

  1. Редно место на градот според населението на 31 декември 2017 г. согласно проценките на Сојузната статистичка служба на Германија[2]
  2. Име на градот[2]
  3. Округот во кој се наоѓа градот (градовите кои се окрузи сами по себе се нарекуваат безокружни градови или урбани окрузи)[2]
  4. Население на 31 декември 2017 г. согласно проценките на Сојузната статистичка служба на Германија[2]
  5. Население на 9 мај 2011 г. според Пописот на ЕУ од таа година[3]
  6. Површина на градот на 31 декември 2017 г.[2]
  7. Густина на населеноста на 31 декември 2017 г.[2]
Место Град Округ Население
(2017)
Население
(2011)
Површина
(км2)
Густина
(жит/км2)
1. Хале безокружен град 239.173 229.153 135 1.771
2. Магдебург безокружен град 238.478 228.144 201 1.186
3. Десау-Рослау безокружен град 82.111 86.030 245 335,5
4. Витенберг Витенберг 46.272 47.390 240 192,5
5. Вајсенфелс Бургенланд 40.874 40.194 114 359,9
6. Халберштат Харц 40.871 40.708 143 285,9
7. Штендал Штендал 39.822 40.959 268 148,6
8. Битерфелд-Волфен Анхалт-Битерфелд 39.103 43.301 87,0 449,7
9. Мерзебург Зале 34.197 33.880 53,8 636,1
10. Бернбург Залцланд 32.876 35.016 113 289,7
11. Вернигероде Харц 32.837 33.964 170 193,0
12. Наумбург Бургенланд 32.755 33.228 130 252,2
13. Шенебек Залцланд 31.038 32.592 86,0 360,8
14. Цајц Бургенланд 28.381 30.445 87,2 325,5
15. Ашерслебен Залцланд 27.712 28.540 156 177,4
16. Зангерхаузен Мансфелд-Јужен Харц 26.798 28.878 208 129,0
17. Кетен Анхалт-Битерфелд 26.157 27.565 78,4 333,5
18. Штасфурт Залцланд 25.830 28.054 147 176,1
19. Кведлинбург Харц 24.216 20.539 120 201,1
20. Залцведел Алтмарк Залцведел 24.002 24.693 305 78,8
21. Ајслебен Мансфелд-Јужен Харц 23.651 24.627 144 164,4
22. Гарделеген Алтмарк Залцведел 22.614 23.568 632 35,8
23. Бург Јерихов 22.583 23.153 164 137,7
24. Цербст Анхалт-Битерфелд 21.702 22.608 468 46,4
25. Бланкенбург Харц 19.985 21.118 149 134,2
26. Ошерслебен Берде 19.807 20.588 189 104,8
27. Халденслебен Берде 19.354 18.527 156 123,9
28. Хое Берде Берде 18.389 18.133 172 107,1
29. Тале Харц 17.600 18.482 138 127,9
30. Ландсберг Зале 15.032 15.274 125 119,9
31. Зандерсдорф-Брена Анхалт-Битерфелд 14.468 15.183 81,8 176,8
32. Хетштет Мансфелд-Јужен Харц 14.265 15.196 36,9 386,3
33. Јесен Витенберг 14.174 14.620 352 40,3
34. Гентин Јерихов 14.138 15.036 231 61,3
35. Ванцлебен-Берде Берде 14.038 14.767 188 74,6
36. Лојна Зале 13.947 14.138 87,7 159,0
37. Ебисфелде-Веферлинген Берде 13.795 13.838 249 55,3
38. Зидлихес Анхалт Анхалт-Битерфелд 13.490 14.532 192 70,4
39. Мекерн Јерихов 12.993 13.728 524 24,8
40. Тојчентал Зале 12.888 13.507 90,6 142,2
41. Косвиг Витенберг 11.986 12.780 296 40,5
42. Грефенхајнихен Витенберг 11.821 12.975 159 74,4
43. Бад Диренберг Зале 11.745 12.033 36,1 324,9
44. Мулдештаузе Анхалт-Битерфелд 11.611 12.058 138 84,4
45. Волмирштет Берде 11.477 11.708 54,3 211,5
46. Залцатал Зале 11.438 12.080 109 104,6
47. Остервик Харц 11.176 11.711 213 52,5
48. Браунсбедра Зале 10.841 11.636 74,3 145,9
49. Шкопау Зале 10.840 11.236 99,7 108,7
50. Тангерхите Штендал 10.814 11.665 295 36,7
51. Кверфурт Зале 10.791 11.526 155 69,4
52. Оберхарц на Брокен Харц 10.563 11.686 272 38,9
53. Гомерн Јерихов 10.557 10.919 160 66,0
54. Тангерминде Штендал 10.370 10.648 89,9 115,4
55. Клеце Алтмарк Залцведел 10.115 10.558 278 36,4

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Laufende Stadtbeobachtung – Raumabgrenzungen“. Bundesinstitut für Bau-, Stadt- und Raumforschung. Архивирано од изворникот на 1 октомври 2017. Посетено на 15 февруари 2018.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 „Homepage - Federal Statistical Office (Destatis)“. www.destatis.de.
  3. „Bevölkerung nach Geschlecht für Kreise und kreisfreie Städte“ (XLS). Wiesbaden: Federal Statistical Office of Germany. 10 април 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]