Прејди на содржината

Список на градови во Северна Рајна-Вестфалија по население

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е список на сите градови и општини во германската покраина Северна Рајна-Вестфалија со повеќе од 50.000 жители[1] Во 2017 г. овој услов го задоволувале 76 градови. На овој список се наведени само поединечните општини во градските граници, а не општини или приградски населби во рамките на урбани агломерации.

Список[уреди | уреди извор]

Најголеми градови во Северна Рајна-Вестфалија
Келн
Келн
Диселдорф
Есен
Дисбург
Бохум
Билефелд
Бон
Ахен

Во табелава се наведени 76 градови и општини во Северна Рајна-Вестфалија со население од барем 50.000 жители во 2017 г. според проценките на Сојузната статистичка служба на Германија[2] Главниот град на покраината е претставен со задебелени букви.

  1. Редно место на градот според населението на 31 декември 2017 г. согласно проценките на Сојузната статистичка служба на Германија[2]
  2. Име на градот[2]
  3. Округот во кој се наоѓа градот (градовите кои се окрузи сами по себе се нарекуваат безокружни градови или урбани окрузи)[2]
  4. Население на 31 декември 2017 г. согласно проценките на Сојузната статистичка служба на Германија[2]
  5. Население на 9 мај 2011 г. според Пописот на ЕУ од таа година[3]
  6. Површина на градот на 31 декември 2017 г.[2]
  7. Густина на населеноста на 31 декември 2017 г.[2]
Место Град Округ Население
(2017)
Население
(2011)
Површина
(км2)
Густина
(жит/км2)
1 Келн безокружен град 1.080.394 1.005.775 405 2.668
2 Диселдорф безокружен град 617.280 586.291 217 2.839
3 Дортмунд безокружен град 586.600 571.143 281 2.090
4 Есен безокружен град 583.393 566.201 210 2.774
5 Дисбург безокружен град 498.110 488.468 233 2.140
6 Бохум безокружен град 365.529 362.286 146 2.509
7 Вупертал безокружен град 353.590 342.661 168 2.100
8 Билефелд безокружен град 332.552 326.870 259 1.285
9 Бон безокружен град 325.490 305.765 141 2.307
10 Минстер безокружен град 313.559 289.576 303 1.034
11 Менхенгладбах безокружен град 262.188 255.188 170 1.538
12 Гелзенкирхен безокружен град 260.305 258.766 105 2.481
13 Ахен Ахен 246.272 236.420 161 1.531
14 Крефелд безокружен град 226.699 222.247 138 1.645
15 Оберхаузен безокружен град 211.422 210.216 77,1 2.743
16 Хген безокружен град 187.730 187.944 160 1.170
17 Хам безокружен град 179.185 176.037 226 791,3
18 Милхајм безокружен град 171.265 166.865 91,3 1.876
19 Леверкузен безокружен град 163.577 158.984 78,9 2.074
20 Золинген безокружен град 158.803 155.265 89,5 1.774
21 Херне безокружен град 156.490 155.160 51,4 3.043
22 Нојс Рајна-Нојс 153.810 150.568 99,5 1.546
23 Падерборн Падерборн 149.075 142.365 180 830,1
24 Ботроп безокружен град 117.364 117.311 101 1.167
25 Реклингхаузен Реклингхаузен 113.360 115.958 66,5 1.705
26 Бершки Гладбах Рајнско-бершки 111.627 108.878 83,1 1.343
27 Ремшајд безокружен град 110.584 110.708 74,5 1.484
28 Мерс Везел 103.949 104.009 67,7 1.536
29 Зиген Зиген-Витгенштајн 102.337 99.187 115 892,3
30 Гитерсло Гитерсло 99.315 94.172 112 886,6
31 Витен Енепе-Рур 96.565 96.382 72,4 1.334
32 Изерлон Марковски 92.928 94.630 125 740,5
33 Дирен Дирен 90.502 88.789 85,0 1.065
34 Ратинген Метман 87.226 86.967 88,7 982,9
35 Линен Уна 86.465 86.010 59,4 1.456
36 Марл Реклингхаузен 83.695 84.782 87,8 953,7
37 Фелберт Метман 82.061 81.303 74,9 1.096
38 Минден Минден-Либеке 81.698 80.121 101 807,9
39 Фирзен Фирзен 76.586 74.941 91,1 840,7
40 Рајне Штајнфурт 76.018 72.749 145 524,3
41 Gladbeck Реклингхаузен 75.689 73.974 36,0 2.104
42 Dorsten Реклингхаузен 75.252 76.860 171 439,6
43 Тросдорф Рајна-Зиг 74.870 72.408 62,0 1.208
44 Детмолд Липе 74.353 73.743 129 574,6
45 Кастроп-Ројксел Реклингхаузен 73.989 74.629 51,7 1.432
46 Арнсберг Хохзауерланд 73.814 74.383 194 381,0
47 Лиденшајд Марковски 72.894 73.762 87,0 837,7
48 Бохолт Рајна-Зиг 71.036 71.256 119 594,9
49 Липштат Зост 67.936 65.886 114 597,6
50 Динслакен Везел 67.489 67.853 47,7 1.416
51 Херфорд Херфорд 66.923 65.213 79,2 845,4
52 Керпен Рајна-Ерфт 65.420 63.273 114 574,1
53 Дормаген Рајна-Нојс 64.177 62.208 85,5 750,6
54 Гревенброх Рајна-Нојс 63.204 61.741 102 617,2
55 Хертен Реклингхаузен 61.669 61.505 37,3 1.652
56 Бергхајм Рајна-Ерфт 61.099 58.922 96,3 634,2
57 Везел Везел 60.496 60.335 123 493,6
58 Хирт Рајна-Ерфт 59.762 55.082 51,2 1.167
59 Лангенфелд Метман 58.698 56.829 41,2 1.426
60 Ојскирхен Ојскирхен 57.715 55.414 139 413,8
61 Уна Уна 57.158 59.149 88,6 645,4
62 Штолберг Ахен 56.751 56.206 98,5 576,3
63 Ешвајлер Ахен 56.207 54.671 75,8 742,0
64 Санкт Аугустин Рајна-Зиг 55.873 53.850 34,2 1.633
65 Хилден Метман 55.817 54.390 26,0 2.151
66 Мербуш Рајна-Нојс 55.548 54.313 64,4 862,7
67 Хатинген Енепе-Рур 54.628 54.253 71,7 762,3
68 Пулхајм Рајна-Ерфт 53.900 52.929 72,2 747,1
69 Бад Залцуфлен Липе 53.856 52.285 100 538,3
70 Менден Марковски 53.046 54.495 86,1 616,1
71 Ален Варендорф 52.530 52.280 123 426,6
72 Фрехен Рајна-Ерфт 52.212 49.657 45,1 1.159
73 Ибенбирен Штајнфурт 52.037 50.569 109 478,0
74 Клеве Клеве 51.320 47.438 97,8 525,0
75 Вилих Фирзен 51.179 50.708 67,8 754,9
76 Гумерсбах Горнобершки 50.497 49.951 95,4 529,2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Laufende Stadtbeobachtung – Raumabgrenzungen“. Bundesinstitut für Bau-, Stadt- und Raumforschung. Архивирано од изворникот на 1 октомври 2017. Посетено на 15 февруари 2018.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 „Homepage - Federal Statistical Office (Destatis)“. www.destatis.de.
  3. „Bevölkerung nach Geschlecht für Kreise und kreisfreie Städte“ (XLS). Wiesbaden: Federal Statistical Office of Germany. 10 април 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]