Грб на Гагаузија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Гагаузија
Coat of arms of Gagauzia.svg
Варијанти
Coat of arms of Moldavian SSR.png
Грбот наликува на грбот на Молдавска ССР
Подробно
ГрбоносецГагаузија Влада на Гагаузија.
Усвоен1994

Грбот на Гагаузија е официјалниот грб на оваа самопризнаена држава. Грбот е во стил на социјалистичките грбови и наликува на поранешниот грб на Молдавија. Тој е составен од венец од жито опколени со ленти со националното знаме каде на дното има грозје. Во средината има штит на кој има прикзан на сонце и името на државата. Над штитот има три ѕвезди.

Поврзано[уреди | уреди извор]