АГ2Р-Ла Мондијал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
АГ2Р-Ла Мондијал
Ag2r-La Mondiale logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодALM
ЛоциранФранција
Основан1992 (1992)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиФактор
Клучни кадри
Извршен директорВинсент Лавену
Спортски директорЛорен Бионди
Историја на тимското име
1992–1995
1996
1997–1999
2000–2007
2008–2014
2015-
Шазал
Пети Казино
Казино-Аг2р Превојанс
Аг2р Превојанс
Аг2р-Ла Мондијал
АГ2Р-Ла Мондијал
Дрес на АГ2Р-Ла Мондијал

Дрес

АГ2Р-Ла Мондијал (француски: Ag2r-La Mondiale; кратенка на екипата според UCI: ALM, порано АГ2Р Превојанс) — француска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува во рамките на Светската турнеја. Нејзини спонзори се групата АГ2Р, француска осигурителна компанија и пензиски фонд и групата Ла Мондијал, француски меѓународен пензиски фонд и осигурување на недвижности.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Гедиминас Багдонас (ЛИТ) (1989-06-02)2 јуни 1989 (воз. 26)
 Јан Бакелантс (БЕЛ) (1986-02-14)14 февруари 1986 (воз. 29)
 Ромен Барде (ФРА) (1990-11-09)9 ноември 1990 (воз. 25)
 Жилиен Берар (ФРА) (1987-07-27)27 јули 1987 (воз. 28)
 Франсоа Бидар (ФРА) (1992-03-19)19 март 1992 (воз. 23)
 Гијом Бонафон (ФРА) (1987-06-23)23 јуни 1987 (воз. 28)
 Јохан Вансумерен (БЕЛ) (1981-02-04)4 февруари 1981 (воз. 34)
 Алекси Вијермоз (ФРА) (1988-06-01)1 јуни 1988 (воз. 27)
 Бен Гаштауер (ЛУК) (1987-11-14)14 ноември 1987 (воз. 28)
 Дамјен Годен (ФРА) (1986-08-20)20 август 1986 (воз. 29)
 Сирил Готје (ФРА) (1987-09-22)22 септември 1987 (воз. 28)
 Патрик Греч (ГЕР) (1987-04-07)7 април 1987 (воз. 28)
 Алекси Гужар (ФРА) (1993-03-05)5 март 1993 (воз. 22)
 Максим Даниел (ФРА) (1991-06-05)5 јуни 1991 (воз. 24)
 Нико Денц (ГЕР) (1994-02-15)15 февруари 1994 (воз. 21)
Велосипедист Датум на раѓање
 Самуел Димулен (ФРА) (1980-08-20)20 август 1980 (воз. 35)
 Ибер Дипон (ФРА) (1980-11-13)13 ноември 1980 (воз. 35)
 Аксел Домон (ФРА) (1990-08-07)7 август 1990 (воз. 25)
 Квентин Жореги (ФРА) (1994-04-22)22 април 1994 (воз. 21)
 Блел Кадри (ФРА) (1986-09-03)3 септември 1986 (воз. 29)
 Пјер Роже Латур (ФРА) (1993-10-12)12 октомври 1993 (воз. 22)
 Себастјен Минар (ФРА) (1982-06-12)12 јуни 1982 (воз. 33)
 Матео Монтагути (ИТА) (1984-01-06)6 јануари 1984 (воз. 31)
 Жан Кристоф Перо (ФРА) (1977-05-22)22 мај 1977 (воз. 38)
 Доменико Поцовиво (ИТА) (1982-11-30)30 ноември 1982 (воз. 33)
 Кристоф Риблон (ФРА) (1981-01-17)17 јануари 1981 (воз. 34)
 Џеси Сарџент (НЗЛ) (1988-07-08)8 јули 1988 (воз. 27)
 Себастјен Тиржо (ФРА) (1984-04-11)11 април 1984 (воз. 31)
 Иго Уле (КАН) (1990-09-27)27 септември 1990 (воз. 25)
 Микаел Шерел (ФРА) (1986-03-17)17 март 1986 (воз. 29)

2017[уреди | уреди извор]

Грешка во Lua во Модул:Cycling_race, ред 5104: attempt to concatenate field '?' (a nil value)

2018[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
LTU Гедиминас Багдонас Wikidata-logo S.svg26 декември 1985An Post-Sean Kelly (2012)
BEL Јан Бакелантс Wikidata-logo S.svg14 февруари 1986Omega Pharma - Quick Step (2014)
FRA Руди Барбје Wikidata-logo S.svg18 декември 1992Roubaix Métropole européenne de Lille (2016)
FRA Ромен Барде Wikidata-logo S.svg9 ноември 1990Chambéry CF (2011)
FRA Франсоа Бидар Wikidata-logo S.svg19 март 1992Chambéry CF (2015)
BEL Стејн Ванденберг Wikidata-logo S.svg25 април 1984Етикс-Квик Степ (2016)
FRA Клеман Вентурини Wikidata-logo S.svg16 октомври 1993Кофидис (2017)
FRA Алекси Вијермоз Wikidata-logo S.svg1 јуни 1988Sojasun (2013)
FRA Тони Галопен Wikidata-logo S.svg24 мај 1988Лото-Судал (2017)
LUX Бен Гаштауер Wikidata-logo S.svg14 ноември 1987Chambéry CF (2009)
FRA Сирил Готје Wikidata-logo S.svg26 септември 1987Europcar (2015)
FRA Алекси Гужар Wikidata-logo S.svg5 март 1993USSA Pavilly Barentin (2013)
GER Нико Денц Wikidata-logo S.svg15 февруари 1994
FRA Жилиен Дивал Wikidata-logo S.svg27 мај 1990Armée de terre (2016)
SUI Силван Дилје Wikidata-logo S.svg3 август 1990БМЦ Рејсинг Тим (2017)
FRA Самуел Димулен Wikidata-logo S.svg20 август 1980Кофидис (2012)
FRA Ибер Дипон Wikidata-logo S.svg13 ноември 1980RAGT Semences (2005)
FRA Аксел Домон Wikidata-logo S.svg7 август 1990Chambéry CF (2012)
FRA Александар Жење Wikidata-logo S.svg16 април 1988ФДЖ (2016)
FRA Кантен Жорги Wikidata-logo S.svg22 април 1994Roubaix Lille Métropole (2014)
FRA Беноа Конфруа Wikidata-logo S.svg17 октомври 1995
FRA Пјер Латур Wikidata-logo S.svg12 октомври 1993Chambéry CF (2014)
ITA Матео Монтагути Wikidata-logo S.svg6 јануари 1984De Rosa-Stac Plastic (2010)
BEL Оливер Насен Wikidata-logo S.svg16 септември 1990ИАМ (2016)
FRA Орелин Паре-Пентр Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек)27 февруари 1996
FRA Нан Петер Wikidata-logo S.svg12 март 1994Chambéry CF (2016)
SUI Матијас Франк Wikidata-logo S.svg9 декември 1986ИАМ (2016)
FRA Клеман Шеврје Wikidata-logo S.svg29 јуни 1992ИАМ (2016)
FRA Микаел Шерел Wikidata-logo S.svg17 март 1986

2019[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
LTU Гедиминас Багдонас Wikidata-logo S.svg26 декември 1985An Post-Sean Kelly (2012)
FRA Ромен Барде Wikidata-logo S.svg9 ноември 1990Chambéry CF (2011)
FRA Франсоа Бидар Wikidata-logo S.svg19 март 1992Chambéry CF (2015)
FRA Жофри Бушар Wikidata-logo S.svg1 април 1992CR4C Roanne (2017)
BEL Стејн Ванденберг Wikidata-logo S.svg25 април 1984Етикс-Квик Степ (2016)
FRA Клеман Вентурини Wikidata-logo S.svg16 октомври 1993Кофидис (2017)
FRA Алекси Вијермоз Wikidata-logo S.svg1 јуни 1988Sojasun (2013)
USA Лоренс Ворбас Wikidata-logo S.svg28 јуни 1990Аква Блу Спорт (2018)
FRA Тони Галопен Wikidata-logo S.svg24 мај 1988Лото-Судал (2017)
LUX Бен Гаштауер Wikidata-logo S.svg14 ноември 1987Chambéry CF (2009)
FRA Доријан Годон Wikidata-logo S.svg25 мај 1996Кофидис (2018)
FRA Алекси Гужар Wikidata-logo S.svg5 март 1993USSA Pavilly Barentin (2013)
GER Нико Денц Wikidata-logo S.svg15 февруари 1994
FRA Жилиен Дивал Wikidata-logo S.svg27 мај 1990Armée de terre (2016)
SUI Силван Дилје Wikidata-logo S.svg3 август 1990БМЦ Рејсинг Тим (2017)
FRA Самуел Димулен Wikidata-logo S.svg20 август 1980Кофидис (2012)
FRA Ибер Дипон Wikidata-logo S.svg13 ноември 1980RAGT Semences (2005)
FRA Аксел Домон Wikidata-logo S.svg7 август 1990Chambéry CF (2012)
FRA Александар Жење Wikidata-logo S.svg16 април 1988ФДЖ (2016)
FRA Кантен Жорги Wikidata-logo S.svg22 април 1994Roubaix Lille Métropole (2014)
FRA Беноа Конфруа Wikidata-logo S.svg17 октомври 1995
FRA Пјер Латур Wikidata-logo S.svg12 октомври 1993Chambéry CF (2014)
BEL Оливер Насен Wikidata-logo S.svg16 септември 1990ИАМ (2016)
FRA Орелин Паре-Пентр Wikidata-logo S.svg27 февруари 1996
FRA Нан Петер Wikidata-logo S.svg12 март 1994Chambéry CF (2016)
SUI Матијас Франк Wikidata-logo S.svg9 декември 1986ИАМ (2016)
FIN Јако Ханинен Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек)16 април 1997
FRA Клеман Шеврје Wikidata-logo S.svg29 јуни 1992ИАМ (2016)
FRA Микаел Шерел Wikidata-logo S.svg17 март 1986

2020[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
FRA Ромен Барде Wikidata-logo S.svg9 ноември 1990Chambéry CF (2011)
FRA Франсоа Бидар Wikidata-logo S.svg19 март 1992Chambéry CF (2015)
FRA Жофри Бушар Wikidata-logo S.svg1 април 1992CR4C Roanne (2017)
BEL Стејн Ванденберг Wikidata-logo S.svg25 април 1984Етикс-Квик Степ (2016)
ITA Андреа Вендраме Wikidata-logo S.svg20 јули 1994Андрони Џокатоли-Сидермек (2019)
FRA Клеман Вентурини Wikidata-logo S.svg16 октомври 1993Кофидис (2017)
FRA Алекси Вијермоз Wikidata-logo S.svg1 јуни 1988Sojasun (2013)
USA Лоренс Ворбас Wikidata-logo S.svg28 јуни 1990Аква Блу Спорт (2018)
FRA Тони Галопен Wikidata-logo S.svg24 мај 1988Лото-Судал (2017)
LUX Бен Гаштауер Wikidata-logo S.svg14 ноември 1987Chambéry CF (2009)
FRA Доријан Годон Wikidata-logo S.svg25 мај 1996Кофидис (2018)
FRA Алекси Гужар Wikidata-logo S.svg5 март 1993USSA Pavilly Barentin (2013)
FRA Жилиен Дивал Wikidata-logo S.svg27 мај 1990Armée de terre (2016)
SUI Силван Дилје Wikidata-logo S.svg3 август 1990БМЦ Рејсинг Тим (2017)
FRA Аксел Домон Wikidata-logo S.svg7 август 1990Chambéry CF (2012)
FRA Александар Жење Wikidata-logo S.svg16 април 1988ФДЖ (2016)
FRA Кантен Жорги Wikidata-logo S.svg22 април 1994Roubaix Lille Métropole (2014)
FRA Беноа Конфруа Wikidata-logo S.svg17 октомври 1995
FRA Пјер Латур Wikidata-logo S.svg12 октомври 1993Chambéry CF (2014)
BEL Лауренс Насен Wikidata-logo S.svg28 август 1992Лото-Судал (2019)
BEL Оливер Насен Wikidata-logo S.svg16 септември 1990ИАМ (2016)
FRA Орелин Паре-Пентр Wikidata-logo S.svg27 февруари 1996
FRA Нан Петер Wikidata-logo S.svg12 март 1994Chambéry CF (2016)
GBR Хари Танфилд Wikidata-logo S.svg17 ноември 1994Катјуша-Алпесин (2019)
SUI Матијас Франк Wikidata-logo S.svg9 декември 1986ИАМ (2016)
FIN Јако Ханинен Wikidata-logo S.svg16 април 1997
FRA Клеман Шампусен Wikidata-logo S.svg29 мај 1998
FRA Клеман Шеврје Wikidata-logo S.svg29 јуни 1992ИАМ (2016)
FRA Микаел Шерел Wikidata-logo S.svg17 март 1986

Надворешни врски[уреди | уреди извор]