Goodbye (албум на Cream)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Goodbye
Студиски албум / Албум во живо од Cream
Издаденфевруари 1969
Снимен19 октомври 1968, во „The Forum“ во Лос Анџелес, Калифорнија
октомври 1968, во „IBC Studios“ во Лондон, Англија[1]
ЖанрБлуз рок, психоделичен рок, хард рок
Траење30:09
Издавачка куќа„Polydor Records“
ПродуцентФеликс Папаларди[1]
Cream — Хронологија
Wheels of Fire
(1968)
Goodbye
(1969)
Best of Cream
(1969)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички[2]
Rolling Stone (нефаворизиран)[3]

Goodbye (познат и како Goodbye Cream) е финалниот албум на моќното рок трио „Cream“. Издаден е во 1969 и се состои од три студио снимања и три изведби во живо. Ова е единствениот албум на беднот кој го достигна првото место на Британските музички табели.[4] Во САД го достигна второто место.[5] Албумот беше издаден по распаѓањето на „Cream“ во ноември 1968.[6]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Страна 1[уреди | уреди извор]

1. „I'm So Glad“ (Скип Џејмс) – 9:13
2. „Politician“ (Џек Брус, Пит Браун) – 6:20

Страна 2[уреди | уреди извор]

3. „Sitting on Top of the World“ - Волтер Винсон, Лони Четмон; преработена од Честер Бурнет – 5:04
4. „Badge“ - Ерик Клептон, Џорџ Харисон – 2:47
5. „Doing That Scrapyard Thing“ - Брус, Браун – 3:18
6. „What a Bringdown“ - Џинџер Бејкер – 3:57
7. „Anyone For Tennis“ - Клептон, Мартин Шарп - 2:37

Белешки:

 • Од 1-3 песна се снимени во живо во Лос Анџелес, Калифорнија во октомври 1968.
 • „Anyone for Tennis“ оригинално беше издадена како сингл што не беше дел од албумот, како и музиката за филмот The Savage Seven (број на каталог, SD 33-245, 1968). Песната подоцна беше вклучена во подоцнежната преработка на „Goodbye“ од продуцентската куќа „Polydor Records“.

Личности[уреди | уреди извор]

Cream[уреди | уреди извор]

Дополнителни музичари[уреди | уреди извор]

Продукција[уреди | уреди извор]

 • Феликс Папаларди - продуцент
 • Едријан Барбер, Бил Халверсон, Дејмон Лион-Шо - инженери
 • Хеиг Адишиан - уметничка изработка
 • Алан Олдрич - дизајн на обвивката
 • Роџер Филипс - фотографија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 (1969) Album notes for „Goodbye“ by Cream [CD liner]. „Polydor Records“ (31453 1815-2).
 2. Ерлвајн, Стивен Томас. Cream: Goodbye > ПрегледAllMusic (англиски)посет. 24 јуни 2011 г
 3. Резос, Реј (6 април 1973). „Преглед: Goodbye од „Cream". Rolling Stone. Жан Венер. Посетено на 19 јули 2011.
 4. http://www.everyhit.com/
 5. http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:gifixqw5ldte~T5
 6. Welch, Chris (2005-08-04). „The Farewell“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2008-05-16. Посетено на 2008-06-28.