Best of Cream

Од Википедија — слободната енциклопедија
Best of Cream
Најголеми хитови од Cream
Издаден1969
Снимен1966-68
ЖанрБлуз рок, психоделичен рок, хард рок, ејсид рок
Траење34:45
Издавачка куќаAtco Records
RSO Records
ПродуцентФеликс Папаларди
Роберт Стигвуд
Cream — Хронологија
Goodbye
(1969)
Best of Cream
(1969)
Live Cream
(1970)

Best of Cream е компилационен албум снимен во текот на 1966-68 од моќното рок трио „Cream“, а е издаден кратко по распаѓањето на групата. Албумот, сега исфрлен од производство, оригинално беше издаден од американската издавака куќа „Atlantic Records“ (бр. на каталог - SD 33-291) и беше во производство на оваа куќа од 1969-72. „Best of Cream“ беше значаен по неговото издавање во САД како прв американски албум кој ја содржи студио верзијата на „Spoonful“ на „Cream“. Албумот го освои третото место на американската листа „U.S. Billboard“ 200 во јули, 1969.[1]

Список на траки[уреди | уреди извор]

Страна 1[уреди | уреди извор]

 1. „Sunshine of Your Love“ (Џек Брус, Пит Браун, Ерик Клептон) – 4:08
 2. „Badge“ (Клептон, Џорџ Харисон) – 2:45
  • Од четвртиот албум (и последен оригинален) на „Cream“, Goodbye. Продуцент - Феликс Папаларди. Вокал: Ерик Клептон
 3. „Crossroads“ (Роберт Џонсон, преработена од Клептон) – 4:13
  • Од третиот албум на „Cream“, Wheels of Fire (1968). Продуцент - Феликс Папаларди. Снимена во живо во Винтерланд, Сан Франциско, во март 10, 1968. Вокал: Ерик Клептон.
 4. „White Room“ (Брус, Браун) – 3:04
  • Целосната верзија се појавува на Wheels of Fire. Продуцент - Феликс Папаларди. Вокал: Џек Брус.
 5. „SWLABR“ (Брус, Браун) – 2:31
  • Од Disraeli Gears. Продуцент - Феликс Папаларди. Вокал:Џек Брус.

Страна 2[уреди | уреди извор]

 1. „Born Under a Bad Sign“ (Букер Т.Џонс, Вилиал Бел) – 3:08
  • Од Wheels of Fire. Продуцент - Феликс Папаларди. Вокал: Џек Брус.
 2. „Spoonful“ (Вили Диксон) – 6:30
  • Од интернационалната верзија на првиот албум на „Cream“, Fresh Cream (1966). Продуцент - Роберт Стигвуд. Вокал: Џек Брус.
 3. „Tales of Brave Ulysses“ (Клептон, Мартин Шарп) – 2:50
  • Од Disraeli Gears. Продуцент - Феликс Папаларди. Вокал: Џек Брус.
 4. „Strange Brew“ (Клептн, Папаларди, Геил Колинс) – 2:45
  • Од Disraeli Gears. Продуцент - Феликс Папаларди. Вокал: Ерик Клептон.
 5. „I Feel Free“ (Брус, Браун) – 2:51
  • Од американската верзија на Fresh Cream. Продуцент - Роберт Стигвуд. Вокали: Џек Брус/Ерик Клептон.

Личности[уреди | уреди извор]

Cream[уреди | уреди извор]

 • Џек Брус – бас гитара, клавијатура, вокали, хармоника на „Spoonful“
 • Ерик Клептон – водечка гитара, ритмичка гитара, вокали
 • Џинџер Бејкер – тапани, удиралки

Додатни личности[уреди | уреди извор]

 • Феликс Папаларди – пијано, виола
 • Џорџ Харисон - ритмичка гитара и следечки вокали на „Badge“

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:gifixqw5ldte~T5