Live Cream

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Live Cream
Албум во живо од Cream
Издаденаприл 1970 (1970-04)[1]
Снименмај, 1967, во „Atlantic Studios“, Њујорк Сити, Њујорк
7 март, 1968, во „Fillmore West“, Сан Франциско, Калифорнија
9 и 10 март, 1968, во „Winterland Ballroom]]“, Сан Франциско, Калифорнија[2]
ЖанрБлуз рок, психоделичен рок, хард рок
Траење41:04
Издавачка куќаAtco Records
ПродуцентФеликс Папаларди, Ахмет Ертегун, Роберт Стигвуд[2]
Cream — Хронологија
Best of Cream
(1969)
Live Cream
(1970)
Live Cream Volume II
(1972)
Издадени песни од Live Cream
 1. "Lawdy Mama"
  Издадена: јули 1970 (1970-07)[1]

Live Cream (познат и како Live Cream, Volume 1) е компилационен албум во живо на „Cream“, издаден во 1970. Овој албум се состои од четири песни во живо снимени во 1968 и една студио песна, „Lawdy Mama“ од 1967. Инструменталната песна за „Lawdy Mama“ е истата созвучна прогресија како што е на „Strange Brew“ со различен вокал и соло на гитара од Ерик Клептон.

Live Cream се рангирал на 15 место на американската листа Billboard Hot 200[3] и 4 место во британската UK Top 40.[4]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Страна 1[уреди | уреди извор]

 1. „N.S.U.“ - Џек Брус – 10:15
 2. „Sleepy Time Time“ - Брус, Џенет Годфри – 6:52
 3. „Lawdy Mama“ - Традиционална - аранжман на Ерик Клептон – 2:46
  • Студио снимање од албумот Disraeli Gears, 1967.
  • Исто така издаден и како сингл. („Atlantic Records“ бр. #45-6708)

Страна 2[уреди | уреди извор]

 1. „Sweet Wine“ - Џинџер Бејкер, Годфри – 15:16
  • Снимена на 10 март, 1968, во Винтерленд, Сан Франциско.
 2. „Rollin' and Tumblin'“ - Мади Вoтерс – 6:42
  • Снимена на 7 март, 1968, во Сан Франциско.

Учесници во снимањето[уреди | уреди извор]

Cream
 • Џек Брус - водечки вокали, освен на „Lawdy Mama“, бас гитара, хармоника на „Rollin' & Tumblin'“
 • Ерик Клептон - водечка гитара, пратечки вокали, водечки вокал на „Lawdy Mama“
 • Џинџер Бејкер - тапани, удиралки.
Продукција[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Стронг, Чарлс (2002) [Оригинално издадена во 1994]. Големата рок дискографија (изд. 6.). ОК: „Canongate Books“. стр. 323. ISBN 1-84195-312-1.
 2. 2,0 2,1 (1997) Album notes for „Live Cream“ by Cream [CD liner]. „Polydor Records“ (531 816-2).
 3. http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:gifixqw5ldte~T5
 4. http://www.everyhit.com/
 5. http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=10:fifwxqe5ldde~T2