Live Cream Volume II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Live Cream Volume II
Албум во живо од Cream
Издаденмарт 1972[1]
Снимен9 март – 4 октомври 1968[1]
ЖанрБлуз рок, психоделичен рок, хард рок
Траење51:04[1]
Издавачка куќа„Polydor Records“
Atco Records
ПродуцентФеликс Папаларди[2]
Cream — Хронологија
Live Cream
(април 1970)
Live Cream Volume II
(март 1972)
Heavy Cream
(октомври 1972)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3.5/5 ѕвездички[3]
Роберт Кристго C+[4]
Rolling Stone (нефаворизиран)[5]

Live Cream Volume II е компилационен албум во живо од бендот „Cream“, издаден е во 1972. Овој албум содржи шест песни снимени од различни изведувачи во 1968. „Live Cream Volume II“ го освои #27 на американската листа „Billboard Hot 200“[6] и #15 на англиските листи.[7]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Страна 1[уреди | уреди извор]

 1. „Deserted Cities of the Heart“ - Џек Брус, Пит Браун - 4:33
 2. „White Room“ - Брус, Браун - 5:40
 3. „Politician“ - Брус, Браун - 5:08
 4. „Tales of Brave Ulysses“ - Ерик Клептон, Мартин Шарп - 4:46

Страна 2[уреди | уреди извор]

 1. „Sunshine of Your Love“ - Клептон, Браун, Брус - 7:25
 2. „Steppin' Out“ - Џејмс Брекен - 13:38
 • Петтата песна е снимена на 9 март 1968, во [[Витерленд (Сан Франциско)|Винтерленд, Сан Франциско.
 • Песните 4 & 6 се снимени на 10 март 1968 во Винтерленд, Сан Франциско.
 • Песните 1, 2 & 3 се снимени на 4 октомври 1968, во Оукленд.

Учесници во снимањето[уреди | уреди извор]

Cream[8]
Ерик Клептон - гитара, вокали на 2 и 5 песна.
Џек Брус - бас гитара, водечки вокали, хармоника
Џинџер Бејкер - тапани
Продукција
Феликс Папаларди - продуцент
Том Дод, Бил Халверсон - инжинери[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Гринвалд, Метју; Брус, Едер. „„Live Cream, Vol. 2" : Преглед“. „Allmusic“. САД: „Rovi Corporation“. Посетено на 2 декември 2010.
 2. Album notes for „Live Cream Volume II“ by Cream, back cover [Грамофонска плоча]. ОК: „Polydor Records“ (UICY-93700).
 3. Гринвалд, Метју; Брус, Едер. „Преглед на албумот Live Cream, Vol. 2. „Allmusic“. САД: „Rovi Corporation“. Посетено на 3 декември 2010.
 4. Кристго, Роберт. „Преглед на албумот: Live Cream Volume II. Роберт Кристго. Посетено на 3 декември 2010.
 5. Сандерс, Мајк (1 јануари 2002). „Преглед на албумот: Live Cream Vol. 2. Rolling Stone. Жан С. Венер.
 6. http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:gifixqw5ldte~T5
 7. http://www.everyhit.com/
 8. http://www.jackbruce.com/2008/Music/Albums/live_cream_2.htm
 9. http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=10:gifwxqe5ldde